14.4.2019

Kdy musí zaměstnanci podat daňové přiznání?

Za zaměstnance řeší daně jejich zaměstnavatel. Stačí jej o to požádat do 15. února a zaměstnavatel provede roční zúčtování daně z příjmů. Existuje však několik případů, kdy si zaměstnanci musí ošetřit daně sami a podat daňové přiznání. Kdy vám účetní vašeho zaměstnavatele daně nezúčtuje?

1. případ: jste současně zaměstnancem i podnikatelem

Pokud podnikáte a plynou vám z toho jakékoliv příjmy, musíte podat daňové přiznání. A nezáleží na tom, zda je podnikání vaším hlavním nebo vedlejším příjmem. Vztahujete se to na částky nad 6 tisíc korun.

2. případ: máte dva zaměstnavatele

V tomto případě záleží na tom, jaký typ smlouvy jste se zaměstnavatelem podepsali a jakou částku jste si vydělali. Jestliže jste uzavřeli dohodu o pracovní činnosti, musíte podávat daňové přiznání vždy. Pokud jste podepsali dohodu o provedení práce, podáváte daňové přiznání při výdělku nad 10 tisíc korun měsíčně.

3. případ: jste pronajímateli

Možná patříte mezi lidi, kteří pronajímají svou nemovitost nebo movitou věc, například automobil. Co se týče pronájmu nemovitosti, odvádíte daň z nájemného z celého roku. Daňový základ si můžete snížit o výdaje a odpisy. Mezi výdaje spadají nutné opravy v bytě nebo výdaje spojené se změnou nájemníka.

4. případ: máte vysoké příjmy

Vydělali jste si v roce 2018 více než 1 438 992 Kč nebo v roce 2019 více než 1 569 552 Kč? Pak se připravte na to, že musíte zaplatit solidární daň ve výši 7 %. Do nadstandardních příjmů patří jak příjmy ze zaměstnání, tak se samostatně výdělečné činnosti.

5. případ: přivydělali jste si jiným způsobem

Sáhněte si do svědomí, zda jste si za minulý rok nějak nepřivydělali, například ručními pracemi, úklidem, kutilstvím nebo prodejem úrody ze zahrádky, medu či chovných zvířat. Příležitostné příjmy do 30 tisíc korun za rok danit nemusíte.



Rádi byste si spořili, ale potřebujete mít k penězům přístup pro případ nouze? Zkuste nějaký jiný finanční produkt. Přehled dostupných možností naleznete například na portálu Maxi-Půjčky.cz.








Doporučujeme:

S výběrem kávovaru Vám poradíme na stránkách www.kávovary-informace.cz. www.vánoční-dárky-online.cz – průvodce nakupováním dárků pro letošní Vánoce.

Podrobnější informace k tématu online půjčky, jejich dostupnosti a podmínkách získání najdete zde.






© 2013 www.půjčkypronezaměstnané-ihned.cz - Všechna práva vyhrazena.

Tyto webové stránky mají pouze informativní charakter.
Provozovatel tohoto webu není poskytovatelem ani zprostředkovatelem úvěrových produktů.